Traumás köröm - Köröm bevérzése -Hemorrhage
Sötétbarnás-kékes elszíneződés az éppnek látszó körömlemez alatt, mely súlyos esetben elemelheti a körömlemezt az körömágytól. Okozhatja bevérzéssel járó sérülés, vagy rosszindulatú elváltozás is.
Traumák hatására a köröm barnás-vörös, majd kékes-fekete lesz a bevérzés hatására, és az elszíneződés folyamatos lenövése figyelhető meg. Ha az elszíneződés lenövése nem észlelhető, akkor anyajegyre kell gondolnunk, illetve felmerülhet a köröm alatt elhelyezkedő pigmentált bőrdaganat lehetősége is.
Algás köröm - Algea
Az alga a köröm felületén telepszik meg tartósan nyirkos környezet hatására. Előfordulása: a műköröm és a természetes körömlemez eltávolodik egymástól, fellevegősödik, és nyirkosság jut a közéjük. Amennyiben ez a terület nem tud szellőzni – nem szárad ki – bealgásodhat, először sárgás, majd később zöldes elszíneződést okozva ezzel a körömlemez felületén.
Szürke köröm - Pseudomonas Bacterial
A természetes körömlemez elválik a körömágytól, így baktériumok és penészgombák telepedhetnek meg alatta, melyek szürkés (sötétzöldes-szürkés) színű pigmentjei okozzák az elszíneződést.
Fehér pontok a körmön - Leukonychia
A körmön fehér foltok, csíkok jelennek meg, melyet okozhat trauma (helytelen manikűr, esetleg kisebb ütés, mely megbontja a köröm rétegeit ),vitamin-, és ásványianyag-hiány (cink, kalcium, B6-vitamin), vagy súlyosabb betegségek kísérő tünete.
Fertőző körömgomba - Onychomycosis
A körömágy ellágyulása, köröm töredezése, megvastagodása és elszíneződése.
Köröm leválása a körömágyról - Onycsolysis
A köröm szabad széle felől kiinduló elválás. Okozhatja valamilyen trauma vagy akár bőrgomba, bőrbetegség (pikkelysömör), pajzsmirigy működésének rendellenességei, egyéb körülmények.
Töredező köröm - Onychorrhexis
A természetes körömlemez a szabad szélnél betöredezik, letörik, bereped. Oka lehet vashiány-vérszegénység, valamint A-vitamin hiány, keringési zavarok, lúgos-vizes környezet.
Körömsánc gyulladása - Paronychia
A kutikula sérüléséből adódó – esetenként gennyes – gyulladás, vöröses, duzzadt körömsánc.
Köröm nagyfokú felvastagodása -Onychauxis
Ritka veleszületett betegség, vagy belgyógyászati probléma.
Második köröm - Pterygium
A kutikula túlműködése miatt létrejött elváltozás, melyet ritkán okozhat helytelen körömápolás, gyakrabban inkább veleszületett rendellenesség.
Közönséges szemölcs a körömlemez alatt -Verruca Vulgaris
Fájdalmas körömlemez alatti elváltozás – sárgás színű – mely a körömlemezt is elemelheti.
Repedezett, rágott körmök - Hangnails
Stressz, vagy szorongás hatására sokan rágják a körmüket, amely a körömlemez változatos tünetei mellett a környéki bőr eltéréseit, gyakran gyulladásos folyamatait eredményezik. A körömlemez szálkaszerű felrepedezéseit a körömrágás okozza, mely könnyen elfertőződhet.
Repedezett, rágott körmök - Hangnails
Stressz, vagy szorongás hatására sokan rágják a körmüket, amely a körömlemez változatos tünetei mellett a környéki bőr eltéréseit, gyakran gyulladásos folyamatait eredményezik. A körömlemez szálkaszerű felrepedezéseit a körömrágás okozza, mely könnyen elfertőződhet.
A krónikus körömrágás – Onychophagy
A deformált körömlemez, mely könnyen fertőződhet gyulladáshoz vezető baktériumokkal melyek maradandó elváltozásokat okozhatnak.
Haránt körömbarázda - Beau’s Lines
Okozhatja súlyos körömsánc gyulladás, ekcéma vagy a stresszes körömrágás, rosszul végzett manikűr, a körömbőr túlzott kivágása.
Karomszerű köröm - Onychogryposis
Leggyakrabban keringési zavar okozza ezt a fajta körömmegvastagodást, mely akár szarvszerűen elcsavarodik, görbül és akár fel is válhat a körömágyról.
Kanál alakú köröm -Choilonychia
Elvékonyodott, fehéres vagy opálos színű, széles, felfelé ívelő, kanálhoz hasonló formájú körömdeformitás. Okozója lehet: vérszegénység, ekcéma, daganat vagy krónikus gyulladás (leggyakrabban a gyűrűs-, és a mutatóujjon jelentkező elváltozás).
Dobverőujj és óraüveg köröm -Unguis Hippocraticus
A dobverőujj és az óraüvegköröm jó néhány szerzett és örökletes betegség jele lehet. A körömágy alatti lágy szövetek mennyisége megnő, a köröm ezáltal óraüveghez hasonlóan domborodik, mérete is eltér a normálistól, az utolsó ujjperc pedig a dobverő végéhez hasonlóan deformálódik.
A köröm leggyakoribb betegségeivel kapcsolatban kattintson KÖRÖMGYÓGYÁSZAT oldalunkra!